03 юли 2024
Преспиналост: какво представлява, какво я причинява и как да я лекуваме
- Пресипналост: какво представлява
- Пресипналост: причини
- Пресипналост: превенция
- Пресипналост: лечение
Пресипналост: какво представлява, какви са причините за нея и как да се лекува
Смях, пеене, говорене: гласът ни е едно от средствата, които използваме най-често, за да изразяваме себе си, ето защо пресипналостта е толкова досадна и може да повлияе на социалния Ви живот повече, отколкото си мислите. Пресипналостта може да се отрази и на работата Ви, като затрудни говоренето по време на срещи и общуването с колеги и клиенти. Важно е да разберем причините за появата на пресипналост и какви действия можем да предприемем.
Пресипналост: какво представлява
Какво точно представлява пресипналост?
Пресипналост е състояние, характеризиращо се с промени във височината или качеството на гласа, който може да звучи слабо, дрезгаво или хрипливо. (2)
Усещането при пресипналост може да бъде различно при всеки човек, но признаците могат да включват: (1,2)
- Промяна в силата или качеството на гласа.
- Промяна във височината на гласа.
- Затруднения при говорене.
- Усещане за "драскане" в гърлото.
Пресипналостта може да бъде причинена от много фактори. Важно е да знаете, че подобно на кашлицата или сърбежа в гърлото, пресипналостта не е заболяване, а симптом, за който може да има различни причини. (1) В зависимост от основното заболяване, което я е причинило, може да са налице и други признаци и симптоми. Вирусно заболяване например може да доведе и до болки в гърлото, кашлица и кихане. Понякога пресипналостта може да е свързана със затруднено преглъщане или дишане. (2)
Термините пресипналост и дисфония често се използват като взаимозаменяеми, въпреки че пресипналостта е симптом за променено качество на гласа, а дисфонията е диагноза. Пресипналостта или дисфонията могат да се появят във всички възрасти. (2) При малките деца симптомите на пресипналост могат да бъдат разпознати по необичайния плач и при всяко съмнение трябва да се консултирате с лекар. (2)
Пресипналост: причини
Съществуват различни причини за пресипналост. Те често не са свързани със сериозни заболявания и продължават само няколко дни. В повечето случаи пресипналостта е свързана с настинки, алергии или претоварване на гласа. (2) Всички ние преживяваме ситуации, в които натоварваме гласните си струни, като говорим силно, простудяваме се или прекарваме време на места с климатик.
Ларингитът също може да причини пресипналост. Това се случва, когато гласните струни временно се подуят, което може да се дължи и на алергии, настинка или инфекция на горните дихателни пътища.
В някои случаи пресипналостта може да бъде причинена от патологии, засягащи гласните струни (вируси и образувания като кисти, папиломи, полипи и възли), повтарящия се ларингеален нерв, ларинкса или трахеята.
Понякога пресипналостта може да бъде причинена от рефлукс на киселини от стомаха. (1)
Има данни, че някои хора са по-застрашени от проблеми с гласа, отколкото други.
Тютюнопушене: ако имате този навик, трябва да се опитате да го спрете, ако можете. Освен благоприятният ефект върху цялостното Ви здравословно състояние, така ще намалите и риска от пресипналост.
Проблемите с пресипналостта са по-често срещани и при някои професии, като певци и учители, тъй като дейността им е свързана с интензивно използване на гласните струни. (1)
Имайте предвид, че този списък не е изчерпателен и винаги трябва да се обръщате за съвет към Вашия лекар.
Пресипналост: превенция
Съществуват някои стъпки, които можете да предприемете, за да предотвратите появата на пресипналост.
На първо място, не пушете и избягвайте пасивното пушене, което често е подценяван фактор, но дишането в близост до човек, който пуши, може значително да влоши дисфонията или пресипналостта. (3)
Бъдете винаги добре хидратирани, като пиете много течности, като е препоръчително и да се избягват храни и напитки, които дехидратират организма, като алкохол и кофеин. (3)
Мийте често ръцете си, за да избегнете инфекции на дихателните пътища, които могат да доведат до пресипналост. (3)
Друго нещо, което може да направите, е да се уверите, че въздухът, който дишате, не е прекалено сух. Лесно е да овлажняваме жилищната си среда, като използваме специални овлажнители или като поставяме мокри кърпи върху радиаторите, когато са включени. (3)
Ако често страдате от пресипналост, защото използвате гласа си твърде много всеки ден, може да се наложи да посетите логопед за гласова терапия. Той може да Ви научи на упражнения и практики, които да помогнат да използвате гласа си по начин, който намалява напрежението и избягва пресипналостта. (4)
Пресипналост: лечение
Лечението на пресипналостта не е проста задача поради разнообразието от състояния, които я причиняват. Обикновено тя отминава бързо, но ако продължи 3 седмици или повече, трябва да се консултирате с Вашия лекар. (4)
Ако пресипналостта пречи на живота Ви, може да посетите и своя фармацевт. В аптеката ще ви препоръчат продукти, които да успокоят дразненето, причинено от пресипналостта, за да можете по-бързо да се върнете към удоволствието от ежедневието. Например, ако дрезгавината е причинена от настинка, фармацевтите могат да Ви посъветват да опитате лекарства без рецепта, които да облекчат симптомите на настинката. Ако причината е гастроезофагеален рефлукс, антиацидите могат да бъдат решение. (4)
Междувременно домашните средства за лечение и самопомощта могат да помогнат да се справите с пресипналостта и да улеснят процеса на оздравяване.
Важно е да оставите гласа и гърлото си да си починат в продължение на няколко дни, ако страдате от това състояние. Хората, които страдат от него, трябва да се опитват да избягват напрягането на гласа си и да говорят само ако е абсолютно необходимо. Също така трябва да избягвате шепненето, прочистването на гърлото и кашлянето, тъй като това може да предизвика още по-голямо дразнене. (1,3)
Пийте много вода, за да се хидратирате. Пиенето на течности може да облекчи симптома на пресипналост и да овлажни гърлото Ви. Както беше споменато в раздела за профилактика, добре е да избягвате течности като кафе и алкохол, тъй като те могат да изсушат гърлото. (3)
Овлажнявайте гърлото си, като смучете бонбони или дъвчете дъвка. Това стимулира слюноотделянето и може да помогне за успокояване на гърлото. (3)
Гласът Ви е важен за изразяването на себе си - помогнете да си го възвърнете!
Пресипналостта може да затрудни ежедневието. Когато гласът Ви стане дрезгав, това може да бъде дразнещо и да Ви попречи да се изразяването и общувате, както обичате. Но ако знаете как да се справите с нея, можете да се върнете към удоволствието от ежедневието си и да пеете на глас под душа.